BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Amazonske prašume sada najverovatnije zagrevaju Zemljinu atmosferu, a ne hlade je, upozoravaju naučnici

RT: Amazonske prašume sada najverovatnije zagrevaju Zemljinu atmosferu, a ne hlade je, upozoravaju naučnici
15.03.2021. god.

Zapanjujuća nova istraživanja grupe od preko 30 naučnika sugerišu da bi sliv Amazona u narednih nekoliko godina mogao da doprinese globalnom zagrevanju, a ne hlađenju, ako već nije.


Snažni uticaj sliva Amazona na globalnu klimu ranije mu je doneo titulu „pluća Zemlje“, ali decenije šumskih požara, naknadne suše i čišćenje zemljišta, pod kišobranom „krčenja šuma“, napravili su pustoš u regionu.


Prema nedavnoj studiji, otprilike 7.000.000 kvadratnih kilometara basena sada oslobađa više gasova sa efektom staklene bašte nego što ih skladišti u svojim biljkama i zemljištu, što znači da je možda i doprineo zagrevanju, a ne hlađenju planete.

Drugim rečima, čovečanstvo se više ne može osloniti na „pluća Zemlje“ da bi se očistio vazduh i nadoknadile emisije sagorevanja fosilnih goriva.

„Seča šume ometa unošenje ugljenika, to je problem“, rekao je ekolog i glavni autor Kristofer Kovej sa fakulteta Skidmor u Njujorku.

„Ali kada počnete da zajedno sa CO2 gledate na ove druge faktore, postaje zaista teško shvatiti kako goli efekat nije to što Amazon u celini zaista zagreva globalnu klimu.“

Sve u svemu, ogromno područje koje se prostire na teritoriji devet južnoameričkih država prema nekim procenama moglo bi se prebaciti sa slivnika ugljenika na atmosferski izvor ugljenika već 2035. godine.

Sliv Amazona trenutno emituje više gasova nego što prirodno apsorbuje, i to ne samo ugljen-dioksid (CO2), već i azot-oksid (N2O) i metan (CH4), koji se brže razgrađuju u atmosferi, ali i zadržavaju do 300 puta više toplote po molekulu dok lebde u vazduhu.

Ponavljajući se, dugotrajne suše na tom području smanjuju sposobnost sliva da apsorbuje i preuzme CO2, istovremeno povećavajući verovatnoću i eventualno širenje šumskih požara kada se pojave, što dodatno pogoršava problem u negativnoj povratnoj sprezi.

Istraživački tim priznaje da postoji veliki stepen neizvesnosti u njihovim rezultatima zbog nedostatka informacija iz određenih delova Amazonskog basena koji se mogu pohvaliti sopstvenom mikroklimom, ali do kojih je skoro nemoguće doći i analizirati u istoj meri kao i delovi koji su obuhvaćeni studijom.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © NELSON ALMEIDA / AFP / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »